Raul Paat kaitseb doktoritööd „Groundwater and surface water interactions in peatlands: Hydrogeological insights from Estonian mires“

3. oktoobril kell 12.15 kaitseb Raul Paat geoloogia erialal doktoritööd „Groundwater and surface water interactions in peatlands: Hydrogeological insights from Estonian mires“ („Põhja- ja pinnavee vastasmõjud Kirde-Eesti turbaaladel“).

Juhendajad:
kaasprofessor Argo Jõeleht, Tartu Ülikool
teadur Marko Kohv, Tartu Ülikool

Oponent:
professor Jonathan S. Price, Waterloo Ülikool (Kanada)

Kokkuvõte
Sood on tähtsad ökosüsteemid meie maastikes. Need on olulised elukohad taime- ja loomaliikidele ning ühtlasi suured pinnase süsinikuhoidlad ja maastike veerežiimi reguleerijad. Nende pindala on nii maailmas kui ka Eestis eelneva sajandi jooksul palju vähenenud, ennekõike kuivenduse mõju tõttu. Põllumajanduslik, metsanduslik ja turbakaevandamise kuivendusmõju on hästi teada ning uuritud. Vähem on teada sellest, kuidas mõjutab turba all olevate põhjaveekihtide kuivendamine veetasemeid soodes nende peal.

Doktoritöö loob selgust turbaaluste veekihtide kuivendamise mõjust Selisoo näitel, mis asub Kirde-Eestis, vahetult töötava põlevkivi allmaakaevanduse kõrval. Veetasemete seire kaudu kinnitatakse, et põlevkivi kaevandamisest tingitud veetasemete alanemine põhjaveekihtides mõjutab ka raba veerežiimi, eriti just äärealadel, kus turbalasund on õhukesem. Sellest tulenevalt uuritakse põhjalikumalt turba füüsikalisi omadusi ja veejuhtivusi ka teistes Kirde-Eesti soodes. Nähtavate seoste põhjal pakutakse välja kaks statistilist mudelit, millega ennustada veejuhtivust teiste mõõdetavate turba omaduste kaudu. Lisaks pakutakse doktoritöös välja meetod, millega uurida turba vertikaalset veejuhtivust. Käsitletud metoodikat pole varem turba puhul kasutatud, kuid esitletud tulemused näitavad, et välja pakutud võtetega on võimalik turba vertikaalset veejuhtivust hinnata. Doktoritöös saadud andmed ja välja pakutud meetod ning mudelid on olulised, et saada laialdasemat ning detailsemat ülevaadet piirkonna soode hüdroloogiast. Kõik see on vajalik, et koostada täpsemaid hüdroloogilisi ja hüdrogeoloogilisi mudeleid, et hinnata turbaaluste veekihtide kuivendamise mõju soodele.

Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!