Tartu Ülikooli geoloogia osakond kuulub loodus- ja täppisteaduste valdkonna ökoloogia ja maateaduste instituuti.
Geoloogia on teadus Maast, selle tekkest ja arengust. Võrreldes Maa 4,6 miljardi aastase eaga on inimene eksisteerinud siin vaid tühise hetke, ometi on geoloogid õppinud tunnetama geoloogilist aega, suudavad öelda, mis on toimunud möödunud aastamiljonitel, mis võib juhtuda tulevikus ning teavad, kuhu ja miks on koondunud inimestele vajalikud maavarad. Geoloogia kui teadus koosneb väga paljudest erinevatest valdkondadest, mis uurivad näiteks Maa ja ka teiste päikesesüsteemi kehade ehitust ja kujunemisprotsesse ning elu tekkimist ja arengut.
Geoloogia on piirteadus, mis omab väljundeid paljudesse erinevatesse teadusvaldkondadesse alates füüsikast-keemiast ja lõpetades evolutsioonibioloogia ning arheoloogiaga. Seepärast on samaväärselt geoloogiahariduse andmisega meie missiooniks edendada geoloogiateadust selle erinevates valdkondades. Kõrvuti teadus- ja õppetööga pakume oma oskusteavet ja analüüsivõimalusi mitmekesistes geoloogia ja selle piirialadega seotud rakendusküsimustes.
Tartu Ülikooli geoloogia osakond on edendanud Eestis geoloogiaharidust ja -teadust järjepanu enam kui 200 aastat. Tartu Ülikool on ainus Eesti õppeasutus, kus on võimalik õppida kitsamalt geoloogia eriala kõigil kõrghariduse astmetel: bakalaureuseõppes, magistriõppes ja doktoriõppes.